вторник, 18 ноември 2014 г.

Акнето като болест на липидният метаболизъм



Акнето е типичен пример за местна патология на мастните жлези.

Сред причините за акне вече са установени редица:

- Хормонален дисбаланс

Свързан с генетично обусловена висока активност на ензима от вида на 5-α-редуктаза пв областта на класическото локализиране на акне (лицето, гърба, гърдите).

 .Тестостеронът (андроген, мъжки полов хормон, който се произвежда при жени от кората на надбъбречната жлеза) и от ензима 5-α-редуктаза се превръща в DHT.

Тази трансформация се среща в клетките на мастните жлези - себоцити. Високата стойност на DHT стимулира клетките на мастните жлези, което води до повишаване на секрецията на себум.

- Генетично   увеличено количество на дихидротестостерон рецептори на повърхността на мастните жлези.

В допълнение към високата активност на 5-α-редуктаза при акне често се открива прекомерно количество дихидротестостерон рецептори, локализирани по повърхността на мастните жлези.

- Имунологични  разстройства, повишен възпалителен потенциал на кожата;

- Дисбионаз на кожата, колонизация на Propionibacterium акне;

- Нарушения на липидния метаболизъм на мастните жлези, в резултат на промяна на бариерните свойства на епидермиса.

Всяка една от горните причини, по един или друг начин,може да допринесе за промените на мастните жлези, което в крайна сметка определят развитието и хода на акне.

Нарастването на производството на себум, фоликулярната и ретенционна хиперкератоза, възпалението са класическите симптоми на акне.

И  именно от мастната жлеза и преработваният от нея секрет е в тяхната основа.

През последните години   ролята на мастните жлези  за функционирането на кожата   значително се промени.

Смята се, че мастните жлези, като придатък на кожата и производстводители на себум, осигуряват:

- допълнителна защита на епидермалната бариера срещу агресивните фактори на околната среда и замърсяването на повърхности;

-предотвратяват трансепидермалната загуба на вода;

- помагат за проникването на мастно-разтворимите антиоксиданти в дълбоколежащите слоеве на кожата;

- сформират антимикробнния и противовъзпалителен потенциал на кожата;

Вече е известно, че клетките на мастните жлези, които имат рецептори към всички полови хормони - андрогени, естрогени, прогестерон  и имат функционална възможност за конверсия на тестостерона са пряко свързани с хормоно-зависимото стареене на кожата.

Клетките на мастните жлези   способни да детоксикират  ксенобиотиците  като по този начин участват в хомеостазата на кожата.

   Състав на кожният себум и фоликуларната хиперкератоза.

Количествените и качествените промени на характера на себума се разглеждат като ключов момент в развитието на акнето.

При увеличеното производство на мастен секрет е фиксирана промяна  в качествения състав на себума   - увеличаване на  количиството на свободни мастни киселини (които могат да предизвикат асептично възпаление) и намаляване на есенциалните полиненаситени линолова киселина и увеличаване на  sapienata sebaleata * **


Относителният недостиг на линолова киселина обикновено придружава както акнето при  младите хора, така и акнето на зряла възраст (акне тарда).

Анализът на липидния състав на съдържанието в комедони показва, че количеството на линолова киселина в комедоните е много по-ниско, отколкото в обичайния състав на себума. Това  така наречения относителен дефицит на линолова киселина, която развива на фона на мастните жлези хиперфункция и отделят значителни количества от други мастни киселини (линоловата киселина човекът не синтезира).

Поради ниското съдържание на синтеза на линолова киселина се нарушава синтеза на някои серамиди: локално се поврежда епидермалната  бариера, проточния канал, появява се  хиперкератоз и се увеличава епителната десквамация, което клинично се проявява с появата на комедони.

Експандираният епител допълнително запушва каналите на мастните жлези и създава  оптимални условия за бърз растеж и размножаване на Propionibacterium акне.


Потискането на прекомерното производство на себум води до повишени концентрации на линолова киселина в себума и премахването на фоликуларната хиперкератоза.

Акнето и промените в липидния бариер на роговия слой.

Понастоящем е известно, че промените в състава на себума могат да доведат до структурни размествания на липидната бариера.

Това се проявява в увеличаване на пропускливостта и TEWL.

С увеличаването на секрецията на себума количеството на линолеата в естерният восък е понижено, а на sapienata и sebaleata - е увеличено.

В епидермалните дълговерижни ацилсерамиди (серамиди EOS,ЕОН, ЕОР  съдържащи в норма линолова киселина) при хора с повишен себум линолеат се  заменя със sapienat.

* Sapienat е характерна за човека С16 мононенаситена мастна киселина, основен компонент на восъчните естери и триглицериди  в себума. Синтезира се от клетките на мастните жлези на палмитиновата киселина чрез десатурация.

  Sebaleat характерна за човека С18 полиненаситена мастна киселина (С18: 2 Δ5,6)

Това важно наблюдение показва, че мастните киселини на себума  проникват в междуклетъчните пространства на роговия слой и се"вграждат" в липидната бариера, нагледно демонстрира, че нарушението на бариерните свойства на епидермиса е следствие от акне.

Тези промени в липидната бариера са отправна точка за развитието на различни кожни проблеми -  свръхчувствителност към различни дразнители, конюнктивата, нарушаване на микробеният биофилм на кожа и т.н., което допълнително изостря акнето.

 Влиянието на мастните киселини върху себорегулирането.Способността да инхибира 5-α-редуктаза.

Според   Liang et all инхибиращият ефект на полиненаситените мастни киселини (взети в концентрация 10 кмМ ) на 5-алфа-редуктаза в низходящ ред е, както следва:


γ- линоленова;

(съдържаща се в маслата от лимонена трева(конусотичинково), касис, вечерна иглика, масло от пореч)

докозахексаенова;

α-линоленова = арахидонова;

(Α-линоленова киселина се намира в маслата от кукуи, ягода, роза, киви, малини, чиа (испанска салвия)
линолова;

палмитолеинова;

олеинова;

миристолова.

Другите мастни киселини се оказали неефективни.

Метиловите естери и алкохолни аналози на полиненаситените мастни киселини, глицерол, фосфолипиди, наситени мастни киселини, каротини и ретиноиди също се оказали неактивни.

Използването на линолова киселина.

 Серията от изследвания върху ефективността на местното използване на препарати, съдържащи линолова киселина, са много обещаващи.

Локалната употреба на продукти, съдържащи линолова киселина, демонстрира своето активно влияние върху основните механизми на акнето:

- Потиска продуктирането на себум;

- Подобрява на процесите на кератинизация и формиране на нормална липидна бариера;

- Оказва противовъзпалително и антибактериално действие.

Въз основа на тези възгледи е вероятно в близко бъдеще, да преминем  от  продукти «без масло» към «богати на мазнини» в анти-акне козметиката.

Целта е да се подбере  маслена фаза, балансирана както  по  количество, така и според пропорциите на влизащите в нея   липидни компоненти.

Бъдете здрави и красиви!

Няма коментари:

Публикуване на коментар