През последните години темата за ексфолиантите е доста "чувствителна". Много компании търсещи нови"теми" за грижата за кожата зачеркват скрабовете от производствените си листи измисляйки все по нови и нови форми за почистване на кожата: нежни пени за измиване и почистващи масла за кожа състава на които е просто страшно да четеш тъй като всички започват с минерални масла и силикони...
И ако това не са прекалено явни"скрабо - заменители", то най важен конкурент на скрабирането е пилинга.
Нека да видим всички плюсове и минуси за почистване на кожата.
Първо трябва да разберем какво толкова трябва ежедневно и внимателно да почистваме, все пак не работим в мина, нали?!
Да, разбира се не в мина. Но започвайки със сутрешното измиване на кожата нейните клетки започват да секретират себум - естествен отпадъчен продукт. И в зависимост от вида на кожата, към средата на деня по повърхността на кожата се натрупва достатъчно количество от него. През деня, към това сравнително плътно и мастно вещество полепват частици от грима (пудра, фондьотен и руж), а след това и частици от праха и мръсотията от въздуха. И към целия "коктейл" се прибавят мъртвите кожни клетки, които постоянно се отлагат върху повърхността на кожата и които, между другото, са една от причините за визуалните нередности по кожата - бръчките.
Под микроскоп - това е мазна, вискозна маса с различни частици върху повърхността на кожата.
Сега помислете добре - дали нежната пяна без повърхностно активни вещества може да отмие всичко това напълно?
Е, ние имаме мощни инструменти за почистване на кожата - различни видове пилинги които"свалят" и разтварят както повърхностния слой на кожата така и неговите по - дълбоки слоеве ( добре е ако това е средния или не дай Боже:) по - дълбок) . И аз първа апелирам"За" за пилингите!
Но има две "но-та". След като дойде пролетта и лятото, трябва да забравите за пилинга ако не искате да получите пигментация. В краен случай мек пилинг с ниска киселинност (до 15% от общата маса) може да се прави веднъж на две-три седмици или веднъж месечно при козметик.
Дори най-нежна ексфолиация не може да се прави всеки ден, особено през зимата.
А кожата през лятото се омазнява още повече..
Има добър начин - измиване със сапун който перфектно разтваря всички мазнини. И при това не с обикновен, а натурален сапун ръчна изработка ....
Шегувам се, разбира се. Ежедневното миене и с най-деликатния натурален сапун с масла и билкови чайове - безмилостно отмива липидната бариера на кожата, защото сапуна (дори и златен да е) - е киселина, т.е.индикаторната лентичка за определяне на Ph на сапунената пяна ще покаже числото 9-12 което е концентриран алкален показател.
Какво е решението?
Харесва ми комбинацията от мек гел или пяна за ежедневно измиване с домашно приготвен скраб за лице. Защо домашна скраб? Защото промишлените аналози имат твърде много силикон за да придадат блестящ и привлекателен външен вид на изделието, или са с частици от черупки на праскова или бадемови трици които драскат кожата ми. За това просто предпочитам да си готвя свои различни и пресни козметични средства отколкото да съхранявам на рафта в банята бутилка с "вечен силиконов скраб."
За да не травмирам кожата си правя скраб с кафе което току - що съм сварила в кафе-машината. Утайката от кафето не травмира кожата и съдържа много хранителни вещества , антиоксиданти и добре я тонизира.
Моят скраб е крем с масло от ший и оризови трици с кафе който ексфолира и нежно отстранява от кожата мъртвите кожни частици. Също така, не забравяйте да добавите етерично масло от лавандула за избелване на кожата и свеж цвят))).
И добавете екстракт от дъбова кора за свиване на порите. След нанасяне на пастата - скраб я оставете за 20-на минути като маска върху почистената кожа на лицето и след това изплакнете.
Сега да споделя моята рецепта.
Домашен Скраб - паста "Coffee" (или с кодово име "Самата нежност":))))
Маслена фаза
• Shea Butter - 10 гр
• оризово масло - 15ml (!! Много обичам оризовото масло върху кожата си.Това е естествен, растителен сквалан)
• Базов емулгатор - 5гр
Водна фаза
• Минерална вода - 30 мл
Активна фаза
• Кафе (утайка) - 1 чаена лъжичка
• Българско лавандулово масло - 20 капки
• екстракт от дъбова кора - 5 мл
Готвенето е като като нормален крем, и след това, в края, се добавя утайката от кафе. Добавих малко, една чаена лъжичка. Това е достатъчно за нежно ексфолиране на кожата. На външен вид е много апетитна и ароматна крем-паста - и е още едно средство за свежа, красива кожа.
Бъдете здрави и красиви!
Dobar vecher,opitvam se da se svarga s Vas,ocharovana sam ot produktite imam dosta vaprosi,nadjavam se za v badeshte da rabotim zaedno,leka i usmihnata vecher!
ОтговорИзтриване